Polska Wiadomości branżowe

?Bloomberg Businessweek Polska?: Gospodarka, głupcze!

Rozważymy odejście od limitów między dochodem a poziomem zadłużenia klienta banku. Do końca roku chcielibyśmy podjąć decyzję w sprawie fuzji BZ WBK z Kredyt Bankiem. Nie można wykluczyć kolejnych konsolidacji w sektorze bankowym w 2013 roku. W ostatnim numerze ?Bloomberg Businessweek Polska? ? wywiad z  Wojciechem Kwaśniakiem, wiceszefem Komisji Nadzoru Finansowego.

A na okładce ostatniego numeru ?Bloomberg Businessweek Polska? hasło ?Gospodarka, głupcze!?. ?Choć na przestrzeni ostatnich 20 lat słowa te były odgrzewane przez polityków różnej maści niemal na całym świecie, czas znów do nich wrócić. Ale z innym adresatem i z większą mocą. (?) Z innym adresatem, bo te słowa powinniśmy sobie wziąć do serca wszyscy. Począwszy od kelnera, który od niechcenia rzuca menu na stolik i zapomina o kliencie, przez firmę płacącą swe rachunki sześć miesięcy po terminie, po polityków. (?) Od nas wszystkich bowiem i od pozornie błahych czasami (bądź krótkowzrocznych) poczynań zależy to, gdzie będziemy za 10 czy 15 lat ? pisze we wstępniaku redaktor naczelny Cezary Szymanek. ?Czytelniku, ten napis to szablon. Możesz go wyciąć, wziąć farbę i zrobić z niego użytek w swoim mieście, by przypomnieć ? nie tylko politykom ? od czego dziś naprawdę zależy przyszłość naszego kraju? ? apeluje redakcja ?BBWP?.

Ponadto w numerze o tym, ile obietnic zrealizował rząd Donalda Tuska oraz o trzecim etapie racjonalizacji produkcji, czyli nadejściu ery robotów.

Obecnie kredyt można dostać, jeśli obsługa zobowiązań kredytowych nie pochłonie więcej niż połowy dochodu (65 proc., jeśli ktoś zarabia powyżej średniej). Do końca roku Komisja Nadzoru Finansowego chciałaby podjąć decyzję o odejściu od tych limitów ? zapowiada na łamach ?Bloomberg Businessweek Polska? Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. KNF myśli o oddaniu tej decyzji? bankom. To one same powinny ustalać limity w ramach wewnętrznych systemów zarządzania ryzykiem. Nowe podejście nie zmniejszy poziomu restrykcyjności wobec wszystkich banków. Bardziej elastyczne będą mogły być te, które dobrze zarządzają ryzykiem. W przypadku consumer finance będą preferowane te banki, które mają większe doświadczenie, lepsze systemy i praktyki szacowania ryzyka kredytowego. A także wysoki kapitał, dobrą płynność i zdrową strukturę bilansu. Czy to oznacza, że małe banki będą na straconej pozycji? Niekoniecznie. Jeśli dobrze zarządzają ryzykiem, a ocena jakości ich portfeli kredytowych, kapitału i płynności pozwoli uznać, że są dobrze zarządzane i stabilne ? wtedy i one będą mogły skorzystać z elastycznych limitów. A wszystko po to, by ograniczyć gwałtowny rozwój shadow banking i działalności pożyczkowej pozostającej poza kontrolą nadzoru finansowego.

Kwaśniak nie wyklucza także, że do końca tego roku dojdzie do fuzji kontrolowanego przez Hiszpanów BZ WBK z Kredyt Bankiem. ? Możemy podjąć decyzję, gdy cała dokumentacja zostanie złożona i będziemy dysponować pełną informacją ? mówi wiceszef KNF. Znaczenie dla ostatecznej opinii Komisji ma m.in. sytuacja w Hiszpanii oraz jej wpływ na banki hiszpańskie. Jednocześnie zapowiada, że do kolejnych konsolidacji może dojść już w 2013 roku. Nasz rynek jest w Unii uznawany za drugi po niemieckim pod względem atrakcyjności dla inwestycji średnio? i długoterminowych. Wywiad z wiceprzewodniczącym KNF ? w najnowszym ?Bloomberg Busnessweek Polska?. 

W numerze także zapowiedź drugiego exposé premiera. Według nieoficjalnych informacji głównym tematem wystąpienia mają być finanse i gospodarka. Donald Tusk ma w nim zapowiedzieć kolejne zmiany dla przedsiębiorców oraz podatników. Jednak czy warto z nadzieją czekać na zapowiedzi nowych planów? W ?Bloomberg Businessweek Polska? o tym, ile pomysłów szefa rządu sprzed roku udało się wprowadzić w życie. Opozycja ocenia, że zrealizowano około 30 proc. zapowiadanych reform ? ale tylko te, które albo wprowadzają nowe podatki, albo likwidują ulgi. Według posłów Platformy Obywatelskiej udało się zrealizować około 50?60 proc. deklaracji zawartych w exposé. ?BBWP? mówi ?sprawdzam? i rozlicza szefa rządu z jego obietnic. Rzeczywiście, rząd zaczął od spraw, które uderzyły nas wszystkich po kieszeni. Projekty mające poprawić sytuację podatników mają ewidentnie pod górkę. Z zapowiedzi złożonych rok temu udało się w maju przeforsować zmiany emerytalne ? podsumowuje dwutygodnik. ?Nikt nie da tyle, ile Oni obiecają? ? w nowym numerze ?Bloomberg Businessweek Polska?.  

W BBWP także o kolejnej historycznej zmianie, której jesteśmy świadkami. Mechanizacja w XVIII wieku wywołała rewolucję przemysłową. Automatyzacja walnie przyczyniła się do rozwoju masowej produkcji w XX stuleciu. Niebawem podobne piętno na przemyśle i światowej gospodarce odciśnie robotyzacja. Popularność robotów wynika m.in. z trendów na światowych rynkach ? niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej oraz mody na produkcję energooszczędną i proekologiczną. Polska pod względem robotyzacji przemysłowej wypada słabo. W 2010 roku tzw. gęstość robotyzacji ? a więc liczba robotów przypadających na 10 tys. osób zatrudnionych w przemyśle ? na świecie wynosiła średnio 51. W Japonii było to 300, w Niemczech 250, w Chinach mniej niż 20. W Polsce ? zaledwie 12. O tym, kto i dlaczego inwestuje w roboty ? w ?Bloomberg Businessweek Polska?.

Nowy numer ?Bloomberg Businessweek Polska? w sprzedaży w poniedziałek, 1 października. E-wydanie ?Bloomberg Businessweek Polska? jest dostępne pod adresem http://ewydanie.bbwp.pl/index.php?act=users&sub=login. Użytkownicy iPhone?ów i iPadów oraz urządzeń obsługiwanych przez system operacyjny Android mogą pobrać cyfrową wersję pisma z AppStore i Android Market.

?Bloomberg Businessweek Polska? to polska edycja jednego z najbardziej wpływowych magazynów na świecie. Jego wydawcą jest Point Group Business Unit, spółka zależna Platformy Mediowej Point Group SA (GPW: POINTGROUP, PGM). Magazyn jest wydawany na licencji Bloomberg L.P., wydawcy ?Bloomberg Businessweek?. Redaktorem naczelnym ?BBWP? jest Cezary Szymanek. Numer 20/2012 jest ostatnim numerem wydanym przez PGBU.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #gdy   #jest   #oraz   #THINKTANK