Polska Wiadomości branżowe

Czy można przedawkować witaminy w ciąży

Przedawkowanie witamin, minerałów i innych składników odżywczych w ciąży może być równie szkodliwe dla rozwijającego się dziecka, jak ich niedobory. Rozwiązaniem jest zdrowa dieta i suplementacja zgodna z najnowszymi rekomendacjami.W

Przedawkowanie witamin, minerałów i innych składników odżywczych w ciąży może być równie szkodliwe dla rozwijającego się dziecka, jak ich niedobory. Rozwiązaniem jest zdrowa dieta i suplementacja zgodna z najnowszymi rekomendacjami.

W uzupełnianiu diety ciężarnej suplementami ważne są dwie zasady. Po pierwsze preparaty witaminowe nie mogą zastąpić zdrowej diety. Po drugie, należy przyjmować tylko te składniki, które mają udowodnione, korzystne działanie, w odpowiednich dawkach.

Odpowiedzialna suplementacja w ciąży to podstawa

W przypadku niektórych witamin naukowcy uzyskali dowody o szkodliwości przyjmowania ich w nadmiernych dawkach*. Dotyczy to witaminy A, której przedawkowanie to ryzyko wad wrodzonych u płodu. Zwiększone ilości witaminy C to ryzyko skurczy i biegunki u ciężarnej oraz niewłaściwego metabolizmu u dziecka.

Z kolei nadmiar jodu jest tak samo niewskazany jak jego niedobór, ze względu na ryzyko wytworzenia wola u płodu i opóźnienie jego rozwoju. Podobnie jest z nadmiarem żelaza, które może powodować zagęszczenie krwi i zaparcia, a nawet mieć związek z cukrzycą ciążową.

PregnaPLUS –  udowodnione działanie, odpowiednia ilość

Składniki o udowodnionym, pozytywnym działaniu na rozwój ciąży to kwas foliowy, witamina D3, jod, DHA, żelazo. W jakiej ilości należy je przyjmować? ? ?Najlepiej w tej rekomendowanej przez specjalistów. Szczegółowe dane przygotowało Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Według tych zaleceń powstał bezpieczny preparat witaminowy dla kobiet w ciąży PregnaPLUS. To odpowiedzialna suplementacja dla kobiet w ciąży.” ? mówi Agata Chodakowska, Product Manager.

PregnaPLUS zawiera tylko 7 najważniejszych składników o udowodnionym działaniu, podczas gdy inne suplementy zawierają ich kilkanaście. Naukowcy przestrzegają, że dla wielu składników zawartych w suplementach dla ciężarnych, naukowe dane, potwierdzające zasadność ich przyjmowania są ograniczone.

PregnaPLUS oraz inne preparaty z linii Pregna dostępne są w aptekach oraz w sprzedaży internetowej na DrogeriaZdrowie.pl, Kidy.pl.

*Na podstawie artykułu opublikowanego w Contemporary OB/GYN, Vol. 57, No. 11, November 2012, pp. 26-38. Prenatal vitamins. Help or hype?

*** 

Verco Sp. z o.o. to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się firma na rynku farmaceutycznym i FMCG. W ofercie firmy znajdują się wysokiej jakości produkty żywieniowe dla niemowląt i małych dzieci ? mleka modyfikowane i kaszki HUMANA, herbatki oraz woda dla niemowląt HUMANA, a także produkty z rynku farmaceutycznego: nowoczesne suplementy diety dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią ? PregnaPLUS i Pregna 250 DHA, suplement diety skutecznie wspomagający prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych – Femisept URO oraz probiotyk nowej generacji – Trivagin. W ofercie firmy znajduje się również gama produktów MOSBITO – przeciw komarom i kleszczom. Nowością w ofercie są plastry na blizny SUTRICON oraz linia produktów SHOU. Firma Verco jest także dystrybutorem preparatów okulistycznych firmy Ofta Sp.z o.o.

Więcej informacji w serwisach: www.verco.com.pl www.humana.pl  www.kidy.pl  www.polkaintymnie.pl www.shou.com.pl  www.drogeriazdrowie.pl   www.mosbito.pl

A to już wiesz?  KOLOROWY GIPS DLA MALUCHA - GWIAZDKA 2012

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy