Park Narodowy Yellowstone Parki Narodowe USA

Park Narodowy Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone (ang. Yellowstone National Park) jest położony w USA, na terenie trzech stanów: Idaho, Montana, Wyoming.

Park narodowy Yellowstone jest pierwszym i najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery i gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.

Park usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu, rozcięty głębokim wąwozem rzeki Yellowstone. W 1978 roku Park Yellowstone został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.

W Parku Narodowym Yellowstone od początku lat 70. XX w. prowadzona jest polityka przyzwalania na pożary lasu. Wiele roślin parku to pirofity znoszące pożar bez uszczerbku. Także cała formacja roślinna przystosowana jest do przechodzenia pożarów, których powstrzymywanie w pierwszych kilkudziesięciu latach funkcjonowania parku narodowego spowodowało znaczne zmiany struktury roślinności.

Według badań ekologicznych pożary formacji zaroślowych występują w cyklu ok. 20-30 lat, a potężne pożary drzewostanu obejmujące duże obszary lasu ? w cyklu ok. 300 lat. Rocznie w Parku występuje kilkanaście pożarów punktowych o powierzchni poniżej 0,1 akra i kilka większych pożarów. Prawie wszystkie są pochodzenia naturalnego (uderzenie pioruna). Ostatni pożar wielkopowierzchniowy, pierwszy zarejestrowany w czasach osadnictwa białych, miał miejsce w 1988.

Spłonęło wówczas 36% powierzchni parku. Jednak wbrew obawom, nie okazał się szczególnie uciążliwy dla dużych zwierząt, a uszkodzenia gleby zagrażające organom podziemnym roślin objęły zaledwie 1% powierzchni. Tak poważne zaburzenie starzejącej się struktury roślinności jest pierwszym etapem naturalnego przywrócenia jej znanego z czasu powoływania Parku Narodowego charakteru. Dzięki niemu możliwe jest odnowienie drzewostanu, gdyż działanie wysokiej temperatury jest czynnikiem niezbędnym do otwarcia szyszek jednego z głównych gatunków parku ? sosny wydmowej.

zdjęcia pochodzą z http://de.wikipedia.org/wiki/Yellowstone-Nationalpark

Park wchodzi w skład większego ekosystemu uznawanego za ostatni duży i niemal nienaruszony ekosystem w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej[1].
Flora[edytuj]

Na terenie parku występuje około 1100 gatunków roślin naczyniowych. 2/3 lasów w Yellowstone zajmują lasy iglaste. W lasach parku rośnie siedem gatunków drzew iglastych, spośród których najpowszechniejsza jest sosna wydmowa występująca na 80% powierzchni lasów iglastych. Na terenie parku występuje również 186 gatunków porostów, a także około 200 gatunków obcych. Skatalogowano tu również ponad 400 gatunków termofili, choć do tej pory zbadano zaledwie 1% obszarów hydrotermalnych[2].

Fauna

Mięsożercy:

* niedźwiedź grizzly (Ursus arctos horribilis)
* niedźwiedź czarny (Ursus americanus)
* puma (Felis concolor)
* wilk szary (Canis lupus)
* rosomak (Gulo gulo)
* kojot (Canis latrans)
* ryś kanadyjski (Lynx canadensis)
* ryś rudy (Lynx rufus)
* lis rudy
* wydra
* bielik amerykański
* orzeł przedni (Aquila chrysaetos)
* kruk
* sroka (Pica pica)
* rybołów
* pstrąg

Roślinożercy:

* bizon (Bison bison)
* bóbr kanadyjski
* łoś amerykański podgatunek (Alces alces americana)
* wapiti (Cervus canadensis)
* owca kanadyjska (Ovis canadensis)
* widłoróg
* mulak (Odocoileus hemionus)
* mysz
* mustang
* jeleń wirginijski (Odocoileus virginianus)
* kozioł śnieżny (Oreamnos americanus)

Park Yellowstone (Góry Skaliste) znajduje się na wyżynie, otoczonej pasmami górskimi. Rozległe lasy, głównie iglaste.

Typowe obiekty i wytwory przyrodnicze tego rejonu to:

* Wodospad (np. Firehole, Yellowstone),
* Gorące źródła (np. Grand Prismatic Spring),
* Jezioro (np. Yellowstone),
* Naciekowe tarasy mineralne (np. Minerva Terrace),
* Gejzer (np. Old Faithful, Castle),
* Kanion,
* Wulkan błotny,
* Fumarola.

Na podstawie http://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Narodowy_Yellowstone

hastagi na stronie:

#Park Narodowy Gobi Gurwan Sajchan#park narodowy yellowstone ciekawostki#park yellowstone ciekawostki#Symbol Parku Yellowstone#yhs-002#Park Narodowy Yellowstone flora#park narodowy yellowstone wikipedia#Yellowstone flora#HERB PARKU YELLOWSTONE#zwierzęta parku yellowstone

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy