Park Narodowy Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie Park Narodowy Bory Tucholskie, utworzony w 1996 r., jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Urzeka bogactwem przyrody ?

Park Narodowy Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie, utworzony w 1996 r., jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski.

Urzeka bogactwem przyrody ? dzikiej, niepowtarzalnej i wciąż jeszcze nie w pełni odkrytej przez turystów. Choć największe powierzchnie zajmują monotonne bory sosnowe, to pomiędzy nimi podziwiać można skupiska cisów, malownicze doliny Brdy i Wdy, a także piękne jeziora.

Uzupełnieniem krajobrazu są tajemnicze kręgi kamienne w Odrach, najdłuższy w Polsce akwedukt w Fojutowie czy też najstarszy w naszym kraju skansen w Wdzydzach.

Od wieków las jest dla mieszkańców Borów Tucholskich niemal wszystkim. Żywił ich, dostarczając jagód, grzybów i wszelakiej zwierzyny. Myśliwi polowali m.in. na niedźwiedzie, jelenie, sarny, dziki i tury. Trudniono się smolarstwem i bartnictwem. W wielu osadach produkowano wspaniałe miody pitne, znane daleko poza granicami Polski. Obecnie tylko gdzieniegdzie las zachował swój pierwotny charakter. Występuje tu wiele reliktów roślinnych z okresu borealnego, jak np. brzoza niska czy zimoziół północny. Rosną niespotykane już nigdzie w Polsce ? krewniaczki jarzębiny. Rzadko występującym drzewem jest jawor. Często można spotkać sędziwe dęby, buki, graby, ale przeważają sosny.

Przez lasy płynie przepiękna, dzika Brda. Uznawana jest za jeden z najwspanialszych szlaków kajakowych w Europie.

Piękne są w Borach Tucholskich obszary torfowiskowe i urocze jeziorka porośnięte skupiskami lilii wodnych. Zaskakują urodą tzw. Suchary ? jeziora zarastające kożuchem z torfowców i bagna zwyczajnego. Kożuchy tworzą pływające wyspy, a wiatr przegania je z jednego brzegu na drugi.

Z rzadkich roślin występują tu: rosiczki, pływacze, bagnice i przygiełki. Ten malowniczy krajobraz leśny upodobały sobie sarny i jelenie, a nawet wilki. W wielu trudno dostępnych obniżeniach terenu zachowały się siedliska rzadkich ptaków: bociana czarnego, kormorana, głuszca i cietrzewia. Spotyka się czaple siwe i łabędzie. Na niebie pojawiają się czasem sokoły wędrowne.

Jednym z najbardziej urokliwych jezior w Borach Tucholskich jest jezioro Charzykowskie. Od kilku lat jego wschodni brzeg leży w granicach niewielkiego pod względem powierzchni parku narodowego. To raj dla żeglarzy, rybaków i innych miłośników wody. Właśnie na tym akwenie w 1920 r. Pojawiły się pierwsze w Polsce żaglówki, a dwa lata później w pobliskich Chojnicach utworzono pierwszy w Polsce klub żeglarski.

Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#park narodowy bory tucholskie wikipedia#bory tucholskie park narodowy wikipedia#park narodowyznajdujacy sie na pojezierzu pomorskim

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy