Polska Wiadomości branżowe

Ergo Hestia rekomenduje: Jak bezpiecznie dojechać na majówkę z rodziną

Aż 60% pasażerów podróżujących na tylnych siedzeniach nie zapina pasów. Tymczasem podczas kolizji te osoby są szczególnie narażone na poważne urazy. W przededniu majówki, sopocka Ergo Hestia przygotowała porady, które pozwolą kierowcom

Aż 60% pasażerów podróżujących na tylnych siedzeniach nie zapina pasów. Tymczasem podczas kolizji te osoby są szczególnie narażone na poważne urazy. W przededniu majówki, sopocka Ergo Hestia przygotowała porady, które pozwolą kierowcom i pasażerom bezpiecznie dojechać do celu.

Testy wykazują, że przy czołowym zderzeniu niezapięty pasażer siedzący z tyłu, może przełamać oparcie przedniego fotela i zmiażdżyć osobę na nim siedzącą. Jadąc z prędkością około 50 km/h w chwili zderzenia auta z nieruchomą masywną przeszkodą na ludzi wewnątrz auta działa ogromne przeciążenie. Osoba o wadze 80kg przez moment może mieć ?masę zderzeniową? równą około 4 ton. Z taką siłą wpada na przednie fotele bezwładnie lecące ciało niezapiętego pasażera. Nikt nie jest w stanie się jej przeciwstawić, dlatego tak ważne jest stosowanie pasów bezpieczeństwa.

– Zapinanie pasów bezpieczeństwa przez osoby siedzące z przodu zmniejsza o 45% ryzyko powstania obrażeń śmiertelnych, natomiast ciężkich nawet do 50%. Niewielu kierowców wie o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe odpowiadają za szkody z tytułu odpowiedzialności cywilnej tylko w takim zakresie, jak gdyby osoby poszkodowane miały w trakcie wypadku zapięte pasy bezpieczeństwa ? przypomina Agnieszka Nowacka – zastępca dyrektora ds. Likwidacji Szkód Osobowych Ergo Hestii.

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa został wprowadzony w Polsce w 1983 r. i dotyczył wówczas tylko przednich siedzeń oraz dróg poza obszarem zabudowanym. W 1991 r. obowiązek ten rozszerzono również na siedzenia tylne oraz wszystkie drogi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Jedynie kobiety w widocznej ciąży zwolnione są z obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa.

Każdy kto zdecyduje się na jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, musi liczyć się z mandatem. Za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy kierowca otrzyma mandat w wysokości 100 zł. Mandat takiej samej wysokości zapłaci również kierowca przewożący pasażerów, którzy nie korzystają z pasów bezpieczeństwa.
Z kolei za przewożenie dziecka poza fotelikiem ochronnym lub w foteliku ochronnym, ale tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, grozi mandat wysokości 150 zł.

A to już wiesz?  Popłyną z Gutkiem dla Orkiestry

Eksperci Ergo Hestii na bazie likwidowanych szkód przygotowali porady dot. poprawy bezpieczeństwa pasażerów. Porady mają formę infografiki, którą łatwo wyciąć i zachować ? lub wydrukować i przyczepić w widocznym miejscu. Na pewno warto ją sobie przypomnieć przed każdym dłuższym wyjazdem.

 

Eksperci Ergo Hestii radzą, jak poprawić bezpieczeństwo swoje oraz pasażerów:

 • Pamiętaj o prawidłowym zapięciu pasów bezpieczeństwa. Powinny one płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy powinien opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha, natomiast pas piersiowy przebiegać nad środkiem barku, bez tendencji do zsuwania się z ramienia
 • Wszystkie osoby w samochodzie zajmujące miejsca wyposażone w pasy, powinny je zapiąć zanim pojazd ruszy
 • Pamiętaj o właściwej pozycji na fotelu. Pas nie uchroni przed wysunięciem
  się spod niego osoby leżącej na odchylonym fotelu, ani nie zapobiegnie uderzeniu o deskę rozdzielczą kogoś, kto w momencie wypadku był pochylony do przodu
 • Pas jest najlepszą ochroną dla kierowcy i pasażerów we współpracy z prawidłowo ustawionym zagłówkiem i poduszką powietrzną. Zagłówek chroni szyję przed bardzo niebezpiecznymi i bolesnymi urazami w razie gwałtownego odchylenia głowy do tyłu, a poduszka chroni głowę i klatkę piersiową przed uderzeniem w kierownicę, deskę rozdzielczą lub słupek przedni. Niemniej jednak podstawą bezpieczeństwa są dobrze zapięte pasy!
 • Nie kładź ciężkich przedmiotów (np. torby) na siedzeniu pasażera ? w razie wypadku czujniki mogą uruchomić poduszkę powietrzną pasażera

– Standardem w krajach zachodnich jest też kontrola bezpiecznego rozmieszczenia i zabezpieczenia bagażu. W niektórych krajach UE za źle zabezpieczony bagaż można otrzymać mandat i punkty karne ? mówiAgnieszka Nowacka z Ergo Hestii.

Kierujący często w pośpiechu przed wyjazdem zaniedbują ten element, tymczasem warto pamiętać o podstawowych zasadach:

1. Zadbaj o odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów  w bagażniku:

 • najcięższe z nich umieść w głębi bagażnika najbliżej oparcia tylnej kanapy
 • nie zostawiaj niczego luzem, użyj pasów naciągowych do przymocowania przedmiotów
 • niektóre części wyposażenia (np. buty narciarskie) można umieścić bezpośrednio za oparciem fotela kierowcy lub pasażera
 • zwierzęta domowe przewoź w klatce umieszczonej zaraz za oparciem tylnej kanapy
 • sprawdź, czy dla Twojego psa dostępne są pasy bezpieczeństwa
A to już wiesz?  Zmieniamy Centrum Zdrowia Dziecka

2. Zastanów się nad kupnem bagażnika dachowego np. na kijki do nordic walking, narty czy inne niestandardowe przedmioty ? zdecydowanie zwiększysz bezpieczeństwo podróżujących w razie wypadku.

3. Nie kładź parasola lub innych przedmiotów na tylnej półce ? w chwili zderzenia polecą  do przodu stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla pasażerów

***

Informacje o Grupie Ergo Hestia

Tworzą ją trzy spółki ubezpieczeniowe: STU Ergo Hestia SA, STU na Życie Ergo Hestia SA oraz MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Prezesem Grupy jest Piotr M. Śliwicki.

W ubiegłym roku Grupie zaufało ponad 3,6 miliona klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. O dynamicznym rozwoju Grupy świadczy fakt, że co 13 sekund wystawiana jest nowa polisa ubezpieczeniowa. Co minutę podejmujemy decyzję o wypłacie odszkodowania.

Głównym akcjonariuszem Grupy Ergo Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy Ergo Versicherungsgruppe, należący do największego globalnego reasekuratora, Munich Re.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy