Polska Wiadomości branżowe

WPROST: Oszukana. Rozmowa Magdaleny Rigamonti z Joanną Racewicz

To, co się dzieje wokół Smoleńska, nie pozwala ani wyprostować pleców, ani zmyć z siebie tego błota, które pachnie jak lotnicze paliwo ? mówi Joanna Racewicz. Dziennikarka telewizyjnej ?Panoramy? do niedawna była absolutnie pewna, że

To, co się dzieje wokół Smoleńska, nie pozwala ani wyprostować pleców, ani zmyć z siebie tego błota, które pachnie jak lotnicze paliwo ? mówi Joanna Racewicz. Dziennikarka telewizyjnej ?Panoramy? do niedawna była absolutnie pewna, że na Powązkach pochowała męża, Pawła Janeczka, oficera BOR, szefa ochrony prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ale po ostatnich wydarzeniach pewność tę straciła.

O tym, co się działo w Moskwie, jak wyglądała identyfikacja ofiar, a także o tym, co przeczytała w dokumentach przekazanych przez stronę rosyjską i o tym, czy wystąpi o ekshumację opowiada Magdalenie Rigamonti. Wstrząsający wywiad z Joanną Racewicz w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.     

W rosyjskich dokumentach nic się nie zgadza. Ani grupa krwi, ani żadne przebyte choroby. Opisali, że miał otwarte złamania, a nie miał. Że miał rozedmę płuc? Coś z nerkami, coś z wątrobą. A Paweł był wysportowanym mężczyzną, biegał w maratonach. Dwa razy w roku przechodził kompletne badania. I bardzo tego pilnował. Mam jego badania. Był całkowicie zdrowym, bardzo sprawnym mężczyzną. W dokumentach rosyjskich to mężczyzna schorowany o grupie krwi ARh+.  A on miałAB ? mówi w rozmowie z dziennikarką WPROST Joanna Racewicz.  

Będzie pani ekshumować swojego męża? ? pyta Magdalena Rigamonti. Brzmi to jak styropian po szybie. (?) A z drugiej strony, ja też pewnie kiedyś będę leżeć w tym grobie. I chciałabym mieć pewność, że będę leżeć obok swojego męża, a nie jakiegoś innego człowieka. Że nasz syn będzie zapalał lampki na grobie obojga rodziców ? odpowiada Racewicz.

Podkreśla, że w Moskwie uprzedzono bliskich, iż nie będzie możliwości ponownego otwarcia trumien w Polsce z uwagi na procedury, na przepisy sanitarne. – To mówiła Ewa Kopacz? – Nie pamiętam, czy ona, czy minister Arabski, czy któryś z polskich konsuli, ale takie zdanie padło. Zresztą my tam wszyscy byliśmy pod przymusem, pod presją, że trzeba znaleźć, zidentyfikować i być pewnym swojej decyzji, bo w Polsce nie będzie szansy na powtórną identyfikację (?) I teraz, kiedy słyszymy, że przecież nikt nam nie zabraniał otwierania trumien w Polsce, czuję się okłamana ? mówi.

A to już wiesz?  Czas na zbiórkę? Naturalnie!

?Oszukana? ? rozmowa Magdaleny Rigamonti z Joanną Racewicz w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

Nowy WPROST w kioskach od poniedziałku, 1 października 2012 r. E-wydanie tygodnika ? w niedzielę w południe. WPROST można też czytać na Facebooku – http://apps.facebook.com/tygodnikwprost/?p=wprostmag&. Fragmenty najciekawszych publikacji również na www.wprost.pl.

*****

Obchodzący w tym roku 30. urodziny tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Michał Kobosko. Tygodnik WPROSTjest jednym z najczęściej cytowanych mediów i najczęściej cytowanym tygodnikiem opinii w Polsce.

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy